Kui teed tööd hariduslike erivajadustega noortega või sinu laps vajab tavapärasest enam tuge elus toimetulekuga, ootame sind osalema! Konverentsil jagame soovitusi, kuidas toimida, et sinu hoole all olev noor saaks edukalt hakkama haridusvalikute tegemisel ning edaspidi ka tööellu suundumisel.
Fookus on enesejuhtimisel, mis säästab toetajat ning annab noorele nii vajaliku enesekindluse ja teotahte.
- Aeg: 10.12.2024 11:00-15:30
- Asukoht: Tallinna Karjäärikeskuses ja veebis
Selleks oleme Tallinna Karjäärikeskusesse kokku toonud olulised teemad ekspertide ettekannete näol ja kogemused ning lood elust enesest. Tule osale, kuula ja räägi kaasa! Usume esinejatega, et koos suudame leida lahendused, mis toetaks parimal moel nii noori kui ka neid, kes ise toetust pakuvad. Oled väga oodatud!
Konverentsist saad osa kas karjäärikeskuses kohapeal (kohti on piiratud koguses) või jälgides otseülekannet veebis. Sündmus koos vajalike materjalidega jääb ka järelevaadatavaks.
PS, kui teema sulle huvi pakub, vaata Youtubes meie videomaterjale Tuge vajava õppija toetamine karjääriteel
Konverentsi ajakava
10:30-10:55 Kogunemine ja hommikukohv
10:55-11:00 Moderaatori tervitus ja päeva sissejuhatus
11:00-11:40 Mis on kaasav haridus ning kuidas toetada tuge vajavat õppijat haridustasemete vahel liikumisel
Esineja kinnitamisel
Ettekandest saad teada, mis on kaasav haridus ja selgitame lahti ka sihtrühmaga seotud mõisted. Anname ülevaate erivajadusega õppija liikumisest haridussüsteemis ehk kuidas jõuab noor põhikoolist edasi üldharidusse, kutseõppesse või kõrghariduse tasemele. Räägime ka üleminekuid takistavatest teguritest ning sellest, kuidas koolikohustusliku ea tõstmine mõjutab noorte liikumist haridussüsteemis.
11:40-12:00 Kui palju on täna Eesti haridussüsteemis tuge vajavad õppijaid ning millised on nende võimalused tööturul
Sandra Fomotškin, Haridus- ja Teadusministeeriumi kaasava hariduse valdkonna peaekspert
Anname ülevaate, kui palju on täna erivajadusega õppijad Eesti haridussüsteemi erinevatel tasemetel ja kas nende osakaal on tõusutrendis või hoopis kahanemas. Räägime, millised on õppijate senised väljundid tööturul ja milline on keskmine palgatase.
12:00-12:20 Võõrkeelse toe vajadusega lapse toetamine ja tema võimalused hariduse omandamisel
Kristin Binsol, Rajaleidja arenduse peaspetsialist
Haridussüsteem on üle minemas eestikeelsele õppele, kuid täna on palju oma eripäradega õpilasi, kellel senine õppekeel on olnud vene keel. Arutame, kuidas tagada, et õpitee ei katkeks ning kuidas võiks toimuda sujuv üleminek just nende noorte vajadustest lähtuvalt.
12:20-13:00 Lõunapaus
13:00-13:30 Aktiivõppe meetodite valimine õppija vajadustest lähtuvalt
Esineja kinnitamisel
Näitame sulle, kuidas kasutada aktiivõppe meetodeid tuge vajava noore kaasamiseks nii individuaal- kui grupitöödes. Saad teada, millistel alustel valida sobivaim lahendus ning selgitame, kuidas leida meetodeid, mis päriselt arvestavad õppija vajadusi.
13:30-13:50 Kuidas luua kontakt individuaalkohtumisel?
Ave Karu, Töötukassa juhtivkarjäärispetsialist
Ave juures nõustamistel käivad paljud tuge vajavad noored ja lapsevanemad. Räägime, millised tähelepanekuid on Ave oma töös teinud ja mis tagab kolmepoolse lahenduskeskse koostöö noore, karjäärinõustaja ning lapsevanema vahel.
13:50-14:00 Inspiratsioon: Noore kogemus haridusteel liikumisel
Remi Gregori Sassi, Astangu KUVA1 õppija
Kuuled Remilt, kuidas näeb haridussüsteemi ja oma võimalusi 17-aastane noor, kes on ise toetust vajanud. Saad teada, millised kogemused toetasid teda iseseisvate karjäärivalikute tegemisel ning mida ta tagasi vaadates oleks teisiti teinud.
14:00-14:20 Inspiratsioon: Lapsevanema kogemused noore toetamise
Kristi Peegel, lapsevanem
Oled kindlasti nõus, et lapsevanem kasvab koos noorega ja sageli vajab ka ise sel teekonnal tuge.
Kristi loost kuuledki, milliseid soovitusi annab ta teistele lapsevanematele, kes on parasjagu koos oma lapsega koos kasvamisel. Saad teada, kuidas tema hinnangul saaks iga tugivõrgustiku liige toetada perekonda parimal moel nii, et noorest kasvaks võimalikult ennastjuhtiv ja iseseisev inimene.
14:20-14:30 Sirutuspaus
14:30-14:50 Töötukassa tugi tööellu sisenemisel
Anna Rozenberg, Eesti Töötukassa juhtumikorraldaja
Celine Saar, Eesti Töötukassa töövahenduskonsultant
Kui haridustee on seljataga, on aeg liikuda töömaailma. Meie spetsialistid selgitavad, kuidas saab töötukassa noorele siinkohal abiks olla. Saad teada, milliseid võimalusi ja millistel tingimustel töötukassa pakkuda saab.
14:50-15:10 Alternatiivsed võimalused tuge vajavale noorele
Liis Seeme, Sotsiaalkindlustusamet, noortegarantii tugisüsteemi teenusejuht
Saad teada, milliseid tugisüsteeme ja -võrgustikke on loodud lapsevanematele ja noortele, kes ei leia enda väljundit tööturul. Räägime, millised võimalused ja lahendused aitavad tagada, et peale haridustee lõppu ei jääks noor koduseks. Mõtleme koos, kuidas saaks ta säilitada regulaarse sotsiaalse suhtluse, huvitegevused ning kuidas teda võimalikult aktiivselt ühiskonda kaasata.
15:10-15:30 Soovitused spetsialistile: kuidas märgata tuge vajavat noort
Auli Andersalu-Targo, Tallinna 32. Keskkooli KiVa programm, Gordoni Perekooli koolitaja
Tihti satume oma töös kokku noortega, kes vajab abi, kuid ei oska seda küsida. Räägime, kuidas märgata noort, kellel on tekkinud vaimse tervise mured ja kuidas pakkuda talle esmast tuge ning julgustust teemaga tegelemisel. Arutleme, kuidas reageerida, kui noor on sattunud kriisi ning vajab toetust.