Haridusmaastikule ja karjääriõppe valdkonda tõi aasta 2024 mitmeid muudatusi ja uusi lähenemisi. Eesti Töötukassa karjääriõppe konverents pakkus praktilist infot otseallikatest, tuge muudatustega toimetulekuks läbi näidete ja kogemuslugude ning inspiratsiooni uueks kooliaastaks!
Soovisime kõigile karjäärikoordinaatoritele, klassijuhatajatele ning õpetajatele anda kinnitust, et nende töö on ääretult oluline ja väärtuslik ning igaüks saaks kaasa võtta vähemalt 3 mõtet, mida kohe oma töös kasutada!
Vaata konverentsi ettekandeid ja vestlusringe
Avasõnad
Eesti Töötukassa juhatuse nimel andis Reelika Leetmaa üle tänusõnad senise koostöö eest ning toob oma ettekandes esile karjääriteemade olulisuse kõigi osapoolte vaates. Ettekandest saad teada, millised muutused on tööturul toimumas ning mida räägivad karjäärivalikute tulevikust andmed ning prognoosid.
REELIKA LEETMAA, Eesti Töötukassa juhatuse liige
Milliseid muutusi loob õppimiskohustuse ea pikendamine?
Meil on riigina seatud siht, et aastaks 2035 on 90% 20–24 aastastest noortest omandanud keskhariduse. Seda selleks, et paremini hakkama saada iseenda ja ümbritseva keskkonnaga, mis muutub üha keerulisemaks, tehnoloogiarikkamaks ja vaimselt nõudlikumaks. Vestlusringis kuuled muudatustest, mida see kaasa toob ja arutame, kuidas koostöös saame nii noori kui koole muutustes toetada.
MARI TIKERPUU, Haridus- ja Teadusministeeriumi keskhariduse arendusjuht
LIINA VÕSASTE, Eesti Töötukassa karjääriteenuste osakonna juhataja
KARL ERIK KIRSS, Eesti Õpilasesinduste Liidu avaliku poliitika valdkonna juht
Karjäärispetsialistide vaade eesootavale
Töötukassa spetsialistid puutuvad oma igapäevatöös kokku tuhandete noortega ja nii saavad nad lauale tuua erinevaid teadmisi ja kogemusi hetkeolukorrast, arutleda muutustega kaasneva üle ning tuua välja võimalikud eesseisvad väljakutsed. Ja loomulikult räägime, kuidas saame me koostöös noori muutustes toetada.
AVE KARU, Eesti Töötukassa juhtivkarjäärispetsialist
OLAV KERSEN, Eesti Töötukassa noortevaldkonna juht
MERLE HAUG, Eesti Töötukassa juhtivkarjäärispetsialist
Soovitused kvaliteetse karjääriteenuse pakkumiseks
Muutuvas töö- ja haridusmaailmas on karjääriõpe olulise tähtsusega, et aidata noortel teha edasisi valikuid. Kuidas aga pakkuda koolides sellist lahendus, mis toetaks noort parimal võimalikul moel? Haridus- ja Teadusministeerium on kokku pannud töörühma, kes teemaga pikalt tegelenud ja saab nüüd esitleda tulemusi soovituste ning juhiste näol.
KADRI HAAVANDI, Paikuse kooli haridustehnoloog
MERIT LUIK, superviisor, koolitaja ja karjääriteenuste entusiast
LIIS SÜSMALAINEN, Eesti Töötukassa Tallinna Karjäärikeskuse juht
Kuidas toetab Eesti Töötukassa õpilasi karjäärivalikutes
Professionaalset ja vajaduspõhist karjäärituge pakuvad õpilastele umbes 130 töötukassa karjäärispetsialisti üle Eesti. Igal aastal aitavad nad karjääriotsuseid langetada üle 130 000 korra.
Kuidas saavad nad toetada koole ja õpetajaid karjääriteemade käsitlemisega tundide raames? Millised on erinevad võimalused nende kaasamiseks kooliellu ning mida tuleb silmas pidada, et kokkulepitud kohtumine töötukassa spetsialisti ja õpilaste vahel oleks võimalikult kasumlik? Milliseid ootusi seada?
KRISTINA ORION, Eesti Töötukassa karjääriteenuste osakonnajuhataja asetäitja
Kuidas saaks õpilane karjäärinõustamiselt parima?
Mida peaks teadma õpilane, et valmistuda karjäärinõustamiseks? Kuidas suunata teda ette valmistuma kohtumiseks, millised ootused on realistlikud ning millised võivad osutuda liialt ebarealistlikuks? Kuidas saab õpetaja kaasa aidata, et kohtumine oleks õpilasele tõeliselt kasulik? Vestlusringis jagatakse praktilisi soovitusi ja näpunäiteid ning räägitakse lugusid nõustajate töölaualt.
ANGELA REBAS, Kiili gümnaasiumi karjäärikoordinaator
LY KUBENKO, Eesti Töötukassa karjääriteenuste peaspetsialist
BERIT VOGT, Eesti Töötukassa juhtivkarjäärispetsialist
Kuidas turundada karjääriteenust koolijuhtidele ja lapsevanematele
Räägime, kuidas tõsta teadlikkust valdkonnast ja teadvustada karjääriõppe olulisust õpilastele, koolijuhtidele, lapsevanematele ning ka ühiskonnas laiemalt. Jagame soovitusi ja kogemusi, kuidas saame koos anda karjääriteemadele rohkem kaalu ning mil moel oma töö väärtust esile tuua.
AVE SZYMANEL, Kiviõli Riigikooli direktor
STELLA MÜSLER, Toila Gümnaasiumi karjääriõpetuse õpetaja
PILLE SIMRAL, lapsevanem ja karjäärinõustaja
EVELYN LOMP, Eesti Töötukassa karjääriteenuste digilahenduste juht